SPECIAL OPS nr 2/2023 Wydanie specjalne - Ratownictwo taktyczne

  • Dodaj recenzję:
  • 2212
  • Producent: Grupa Medium
  • Cena netto: 32,41 zł 35,00 zł

SPECIAL OPS nr 2/2023 Wydanie specjalne - Ratownictwo taktyczne

rok wydania: 2023
ISSN: 2080-8771

Opis

Jednym z elementów odróżniających tzw. „zachodni” system organizacji walki od „wschodniego” jest między innymi sposób zapewnienia pomocy medycznej. Już II wojna światowa wyraźnie pokazała różnicę w podejściu aliantów zachodnich i przykładowo Japończyków czy Rosjan w tej kwestii.
Dbanie o człowieka jako jednostkę, a także doskonalenie rozwiązań organizacyjnych i technicznych służących maksymalizacji przeżywalności żołnierzy była rozwijana zarówno w okresie zimnej wojny, jak i w erze rozprężenia i czasach konfliktów asymetrycznych lat 90. XX wieku czy pierwszej dekady XXI wieku.

Przełomem w filozofii organizacji pomocy medycznej na pierwszej linii walk okazały się amerykańskie doświadczenia z Somalii. Stworzony w ich następstwie standard militarny TCCC3 przeszedł następnie do innych, cywilnych służb mundurowych, jak policja, straż graniczna czy służba więzienna, oraz stał się częścią szkoleń w zakresie tzw. zdarzeń masowych. To właśnie ten obszar z dużą liczbą poszkodowanych stanowi obecnie pomost pomiędzy militarnym TCCC3 i cywilnymi standardami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w postaci BLS czy KPP.
Udzielanie pierwszej pomocy nie kończy się jednak tylko na tych już powszechnie, choć ciągle w sposób niewystarczający znanych algorytmach postępowania.

Obserwujemy ciągły rozwój działalności człowieka i co za tym idzie – konieczność zapewnienia mu bezpieczeństwa, w tym pomocy medycznej, w miejscach prowadzonej przez ludzi aktywności zawodowej czy rekreacyjnej. Dlatego powstały również kolejne procedury udzielania pomocy nurkom, alpinistom, serwisantom elektrowni wiatrowych czy załogom statków i platform wydobywczych na morzach i oceanach.

Oddajemy w ręce Czytelników kolejny numer specjalny, tym razem poświęcony obszarowi pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie taktycznym (TC3), cywilnym (KPP/BLS), jak i tym mniej znanym obszarom wymagającym innego szkolenia i wyposażenia. Mamy nadzieję, że ciekawą lekturę znajdą w nim zarówno profesjonaliści z branży medycznej, jak i osoby interesujące się tym zagadnieniem, szukające podpowiedzi, od czego zacząć i jaki kurs wybrać na początek. Podpowiadamy, jak skompletować swój indywidualny zestaw medyczny (IFAK) oraz na jakich zawodach przeznaczonych dla paramedyków można zweryfikować swoje umiejętności. Przeprowadziliśmy kilka ciekawych wywiadów z praktykami po misjach w Afganistanie, służbie w wojskach specjalnych czy zapewniającymi wsparcie medyczne operatorami pododdziałów specjalnych.
Nie zabrakło również egzotycznych relacji instruktora szkoleń medycznych w Sierra Leone.

Miłej lektury!

Spis treści

Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych / 6
TC3 czy KPP? / 14
K9 TC3. Nowy standard opieki nad rannym psem pracującym w służbach mundurowych w Polsce / 16 Zespół Stresu Pourazowego (PTSD)/ 20
Zawody „Paramedyk” dla pododdziałów specjalnych. Historia sukcesu czy stresu? / 24
Pierwsza pomoc na morzach i oceanach / 28
Rescue Diver / 34
Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej / 40
IFAK/IFMED – osobista apteczka taktyczna pierwszej pomocy / 44
FixPlus – inteligentne i uniwersalne paski mocujące / 47
Staza taktyczna. Fenomen na polu walki48 Gdy plecak to za dużo, a IFAK za mało / 52
Ratownik wodny / 54
SO prezentuje / 62