LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego

  • Add feedback:
  • 145309
  • Manufacturer: CreatioPR
  • Autor: Jarosław Rybak
  • Net Price: 39.06 zł 41.01 zł
  • Out of stock

Tylko w księgarni militarnej premierowe egzemplarze z autografem Autora

Drugie, zaktualizowane wydanie bestsellera z 2011 r. już dostępne w sprzedaży!

To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL

 

- Poznaj stacjonujący w Lublińcu oddział o numerze 4101. Utworzono go przed 60 laty, a od 10 lat nosi nazwę Jednostki Wojskowej Komandosów.

- Zobacz, co w tej jednostce zmieniło się w ciągu ostatniej dekady.

- Dowiedz się, co komandosi z Lublińca robili w Kambodży, Macedonii, Kongu, Pakistanie, Iraku, Afganistanie i na Ukrainie.

- Sprawdź, jak przygotowywali się do prowadzenia tajnych operacji na terenie Polski, gdyby znalazła się ona pod okupacją przeciwnika. Z tego zadania zrezygnowano, gdy weszliśmy do NATO.

- Od kiedy Rosja zajęła Krym i wznieciła wojnę na Ukrainie, żołnierze wojsk specjalnych znowu ćwiczą takie scenariusze.

- To najprawdopodobniej pierwsza książka o polskich siłach specjalnych dla anglojęzycznego czytelnika. Każdy rozdział ma bowiem streszczenie w języku angielskim.

 

Przeczytaj fragment książki:

 

Tak ekskomandosi wyjaśniają swój pomysł:

„Przed 10 laty ukazał się „LUBLINIEC.PL. Cicho i skutecznie”. To był ważny moment dla budowy tożsamości Jednostki Wojskowej Komandosów. Pierwszy raz obszernie opisano, kim jesteśmy, co robimy i skąd się wywodzimy. Wcześniej znali nas głównie ludzie z branży. Z czasem maksyma „Cicho i skutecznie” stała się naszym znakiem rozpoznawczym.

Czas szybko biegnie. W ciągu dekady Lubliniec – jak popularnie nazywa się naszą jednostkę – zmienił się diametralnie. Żołnierze są teraz zdecydowanie lepiej wyposażeni i przygotowani do prowadzenia operacji specjalnych. Zapisali piękną kartę w historii misji w Afganistanie, gdzie odnosili spektakularne sukcesy. Gdy zmieniła się sytuacja geopolityczna z bardzo delikatną i odpowiedzialną misją trafili na Ukrainę.

W czym tkwi tajemnica sukcesów? Mimo upływu lat trzon jednostki nadal stanowią ludzie opisani w książce. To dowód, że dobrym żołnierzom wystarczy pozwolić działać, dać odpowiedni sprzęt i właściwe zadania. Dzięki ich pasji i determinacji szybko pojawią się efekty.

Nie chcemy, aby o tym zapomniano. Dlatego postanowiliśmy przyczynić się do wznowienia książki „LUBLINIEC.PL. Cicho i skutecznie”. To fotografia naszej rzeczywistości sprzed dekady. Oprócz nowego ostatniego rozdziału nie ma tam uzupełnień. Czytając o historii, szkoleniu, wyposażeniu oraz pierwszych selekcjach – Czytelnicy jeszcze lepiej zrozumieją, jak daleką drogę przeszła nasza jednostka, by trafić do światowej elity.

Służba była naszą pasją. Lata wyrzeczeń, krew i pot z misji połączyły nas trwałą więzią. Zdobyte doświadczenia pozwoliły odnaleźć się w cywilu. Jesteśmy już byłymi żołnierzami JWK, ale jednostka i służący w niej ludzie są nam bliscy. Dlatego chcemy przypomnieć, dlaczego Polacy mogą być dumni z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.”

„Karwaś”, „Krycha”, „Łasuch”, „Matka”, „Modi”, „Sikor”, „Soyers”, „Wir”, „Wodzu”

 

  O Autorze

Lubliniec to pierwsza jednostka specjalna, której bramę przekroczył Jarosław Rybak. Najpierw, w 1987 r., jako młody chłopak, który przyjechał na przysięgę wojskową kolegi odbywającego zasadniczą służbę wojskową. Następnie – jako dziennikarz piszący reportaże o lublinieckich komandosach.

Od 1997 r. pisze o polskich siłach specjalnych. Towarzyszył żołnierzom w koszarach, na poligonach i misjach w Kosowie, Macedonii, Bośni, Kuwejcie, Libanie, Kongu, Iraku i Afganistanie. Jako jedyny dziennikarz z Polski, w 2006 r., uczestniczył w ćwiczeniach Sił Odpowiedzi NATO na Wyspach Zielonego Przylądka.

W 2004 r. został pierwszym dziennikarzem, któremu Kapituła ds. Odznaki GROM przyznała Honorową Odznakę Jednostki Specjalnej GROM. W 2011 r. otrzymał Odznakę Pamiątkową jednostki z Lublińca.

Jest autorem wielu książek o polskich siłach specjalnych, m.in. „GROM.PL Tajne operacje w Afganistanie, Zatoce Perskiej i Iraku”, „GROM2.PL Tajne operacje polskich sił specjalnych”, Commando. Nieznana historia 62. Kompanii Specjalnej Wojska Polskiego, „Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie”.

W 2011 r. ukazał się „LUBLINIEC.PL. Cicho i skutecznie”. Przypadł do gustu Czytelnikom. Po ponad 10 latach od pierwszego wydania książki nie słabnie zainteresowanie tą publikacją. Czytelnicy systematycznie o nią pytają. Autor nie zamierzał ponownie jej wydawać do czasu, gdy nie odezwało się kilku komandosów z Lublińca. Co prawda już zdjęli mundury, ale nadal pamiętają o jednostce, w której służyli przez lata. Wspólnie postanowili, że do pierwszego wydania należy dodać ostatnią część zawierającą historię JWK z ostatniej dekady.

Drugie wydanie książki „LUBLINIEC.PL” to efekt zaangażowania „Karwasia”, „Krychy”, „Łasucha”, „Matki”, „Modiego”,„Sikora”, „Wira” „Soyersa” i „Wodza”.

 

Lubliniec.pl Cicho i skutecznie. Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego

rok wydania: 2021, wydanie drugie, zaktualizowane
ISBN: 978-83-932658-6-2
ilość stron: 336
format:
oprawa: miękka ze skrzydełkami