Historia broni siecznej kordy puginały noże i bagnety. Tom II

  • Add feedback:
  • 137
  • Manufacturer: BELLONA
Bogato ilustrowana publikacja przedstawiająca dzieje broni siecznej od czasów najdawniejszych aż po współczesne.
Historia broni siecznej kordy puginały noże i bagnety. Tom II, Tadeusz Królikiewicz, oprawa: twarda, format: 20.5x29.5cm, ilość stron: 256, rok wydania: 2009, ISBN: 978-83-11-11473-9


Bogato ilustrowana publikacja przedstawiająca dzieje broni siecznej od czasów najdawniejszych aż po współczesne. Podzielona została na dwie części. Pierwsza omawia historię miecza, koncerza, rapiera, szpady, szabli i pałasza, druga - dzieje broni o średniej długości i krótkiej: kordu, kordelasa, tasaka, półszabli, kordzika, bagnetu i noża bojowego. Opisuje też rozwój broni polskiej w kontekście rozwoju broni siecznej na świecie. Obok znaczenia militarnego polska broń sieczna, znaczona napisami patriotycznymi, przekazywana często z ojca na syna, stała się wyrazem miłości ojczyzny w okresie obrony granic Rzeczypospolitej i walk o niepodległość.
Praca została w przeważającej mierze oparta na bogatej kolekcji broni siecznej Muzeum Wojska Polskiego. Zamieszczone zostały opisy i barwne zdjęcia wybranych typów broni, głównie bojowej, znajdujących się w zbiorach tego muzeum.