Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie

  • Add feedback:
  • 268
  • Manufacturer: ZNAK
  • Net Price: 32.90 zł 34.55 zł
Podhale i Tatry, jakich nie znaliście.
Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie, Paweł Smoleński, Bartłomiej Kuraś, oprawa: miękka, format: 14.0x20.5cm, ilość stron: 236, wydanie: 1, rok wydania: 2010, ISBN: 978-83-240-1346-3


Podhale i Tatry, jakich nie znaliście.
Józef Kuraś, pseudonim „Ogień” - legendarny przywódca partyzantki na Podhalu, walczący równie zaciekle podczas wojny z Niemcami, co tuż po niej z władzą komunistyczną. Do dziś ciążą na nim jednak podejrzenia o mordowanie żydowskiej ludności.
Wacław Krzeptowski, przez nazistów zwany „księciem górali”, zwolennik idei Goralenvolk zakładającej stworzenie w ramach III Rzeszy samodzielnego państwa góralskiego.
Józef Krzeptowski, który zasłynął podczas wojny jako „król tatrzańskich kurierów”, przemycając przez góry mikrofilmy, meldunki, rozkazy oraz pieniądze niezbędne dla działalności polskiego państwa podziemnego.
Józef Oppenheim, zwany „Opcio”, narciarz, ratownik górski i wieloletni kierownik TOPR, który tuż po wojnie zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.
To niektórzy bohaterowie fascynującej książki ukazującej nam skomplikowane losy mieszkańców Podhala i Tatr, których wciąż dzieli pamięć o bolesnej przeszłości regionu.