Architektura w czasach terroryzmu. Miasto-przestrzeń publiczna-budynek

  • Dodaj recenzję:
  • 1600
  • Producent: Wolters Kluwer
  • Autor: Artur Jasiński
Metody antyterrorystycznej prewencji sytuacyjnej oraz sposoby zabezpieczania budynków.
oprawa twarda, format: 17,0 x 24,5cm, stron: 272, wydanie: 2013

W prezentowanej monografii przedstawiono wpływ, jaki terroryzm wywiera na kształtowanie współczesnej architektury i urbanistyki.

Autor opisuje zmiany, jakie zachodzą w sposobach funkcjonowania i kształtowania organizmów miejskich na skutek zagrożeń terrorystycznych, szczegółowo omawia metody antyterrorystycznej prewencji sytuacyjnej oraz sposoby zabezpieczania budynków i konstrukcji budowlanych przed atakiem bombowym. W książce poruszone zostały ważkie problemy, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa zagrożone aktami terroru:
Jakie skutki dla miast i ich mieszkańców niosą powszechnie implementowane zabezpieczenia antyterrorystyczne?
Jak we właściwy sposób należy chronić miasta, ich przestrzeń publiczną i budynki przed atakami terrorystycznymi?
Jak postępować, aby zwalczając terroryzm, zachować stan równowagi pomiędzy wolnością a bezpieczeństwem?
Dodatkowym atutem pracy jest przedstawienie amerykańskich koncepcji bezpiecznej przestrzeni, CPTED i "niewidzialnego bezpieczeństwa" wprowadzonego przez projekt oraz omówienie roli, jaką meble miejskie i inne elementy małej architektury mogą odgrywać w prewencji antyterrorystycznej.

Opracowanie zostało zilustrowane unikalnymi fotografiami wykonanymi przez autora w krajach, gdzie ryzyko zamachów jest największe: w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraelu i Palestynie.